Övriga böcker av andra författare1

Skånelands Medeltid del F av Tor Flensmarck

Filkesboda – Här anges om ett kungliga rettertinget i Köpenhamn 1555-09-01 där omkringliggande byar är Filkesta (Fjälkestsad). Detta stycke tillhör inte Filkesboda i Vånga socken utan Fjälkestad.

Källa är ”Danske Domme 1375-1662 vol 2 sid 58-61 och på sid 59 not 12 står det om Filkestad att det är Filkesboda Vånga socken. Personnamn som omnämns återfinns i Fjälkestad i jordeböcker. (se även nedan)

Danske Domme 1375-1662 vol 2 sid 58-61

Not 12 står det om Filkesta att det är Filkesboda Vånga socken men detta är fel. Personnamn som omnämns återfinns i Fjälkestad i jordeböcker. Det ska stå Fjälkestad.

Handlingar rörande Sveriges historia – Konung Gustaf den Förstes Registratur 1551

Brevet återfinns på sid 117, 118. Står i registret Baggeboda, Jämshögs socken i Blekinge i register men bör vara en felskrivning för Baggemåla som det finns tre byar av i Kalmar län. Eftersom svenskar klagar att man för ut oxar ur landet till Lyckå och Ronneby i Blekinge så kan det endast röra sig om en småländsk by. Det står att bonden i Baggeboda heter Per.

Handlingar rörande Sveriges historia – Konung Gustaf den Förstes Registratur 1553-1554

Brevet finns på sid 545-549 och Nils Birgersson Rosenqvist ville hämnas på de svenskar som skjutit Håkan i  Spiutatongen. Därför måste Spiutatongen ligga i Sverige och inte i Blekinge som registret bak i boken säger.